I když si ji mnozí pletou s pastinákem, je petržel samostatnou rostlinou, která se může chlubit tím, že je rostlinou dvouletou. Původně rostla jenom v oblasti Středozemí, se postupně se rozšířila a rozšiřuje se i do dalších oblastí především mírného pásma. I to je ukázka toho, že se jí dobře daří v různých podmínkách. Díky tomu je petržel také velmi dobře dostupnou rostlinou, která pomůže i ve chvílích, kdy chceme prospět našemu tělu, nebo si pochutnat.
Důležité je také vědět, že dnes existují různé druhy petržele. Nejběžnější je určitě petržel zahradní, stejně jako i petržel italská. U nás je k dispozici petržel obecná kořenová, nebo obecná naťová. Obě mají různé oblasti použití v kuchyni.
Co petržel obsahuje?
Podívejme se také na to, co konkrétně petržel obsahuje. Pokud se podíváme na látku, která je rozhodně tou nejzajímavější, jsou to zcela určitě silice. Ty se nejvíce nacházejí v plodech. Dále ale petržel obsahuje i další zajímavé látky, jako třeba apiol, pinen, ale i terpeny nebo cymol. Co také nechybí, to jsou flovonoidy, polyacetyleny, stejně jako četné provitaminy. Dále to jsou logicky běžné vitaminy, jako třeba C, E, nebo vitamin B. Vše doplňuje také zajímavé zastoupení minerálních látek, kam se prioritně řadí draslík, hořčík, ale třeba i sodík nebo železa.
Prospěšná pro naše zdraví
Vzhledem ke svému složení je více než jasné, že je petržel také velmi prospěšný pro naše tělo. Podíváme-li se na ty nejzajímavější účinky, potom je to možnost podpory odkašlávání, stejně jako eliminace křečí. Petržel ale dokáže také velmi dobře a velmi účinně bojovat proti parazitům, stejně jako dokáže být využívána k tomu, aby léčila záněty močového ústrojí. Zapomínat též nesmíme ani na další oblast použití, kam se řadí třeba porucha menstruace, stejně jako se sem řadí třeba i nadýmání. Podobně jako pastinák je využívána také jako zajímavé afrodiziakum.