Bambus je stále ještě exotickou zeleninou, kterou si u nás bohužel nevypěstujeme. Naštěstí existují lokality, jako je třeba oblast Číny, kde je k dostání ve velmi dostupném množství. I proto se tak mohou bambusové výhonky dostat do celého světa. I proto si je můžeme dopřát i my. A to jako poměrně zajímavou a chutnou součást všech možných asijských jídel. Zakoupit je můžete například v supermarketech (hypermarketech) Tesco, Kaufland, Albert a dalších. Nejsou ani příliš drahé.
Zde určitě potěší především jejich zajímavá chuť, která má příjemné aroma a lehkou nasládlou chuť. Důležité je také dbát na jejich kvalitu, jelikož čím jsou starší, tím více dřevnatí. A to se následně projevuje právě na jejich chuti.
Co bambusové výhonky obsahují
Podívejme se společně také na to, co konkrétně bambusové výhonky obsahují a proč je tedy dobré je konzumovat. V tomto ohledu to jsou především bílkoviny, které jsou doplněny také sacharidy, stejně jako zde jsou také minerály. Nechybí ale ani kyselina křemičitá, stejně jako široký obsah vitamínů.
Ty zde jsou sice zastoupeny ve velkém množství, ale je třeba podotknout, že konkrétní obsahové množství je menší. Nejvíce mají bambusové výhonky vitaminu C a dále to jsou také vitaminy, které spadají do skupiny B.
Široké možnosti využití
Odnepaměti jsou výhonky spjaté především s thajskou kuchyní. S tím souvisí fakt, že je možné je přichystat na celou řadu způsobů. Dnes už existují i konzervované varianty. Ty se tak mohou stát nejenom zajímavou přísadou mnohých jídel, ale stejně tak se mohou použít také bez tepelné úpravy – tedy do různých salátů. Velmi oblíbené jsou bambusové výhonky s tofu popř. bambusové výhonky s kuřecím masem.
Problémem není ani jejich využití třeba do polévek. Samozřejmě zapomínat nesmíme na to, že pokud seženeme skutečně čerstvé výhonky, je třeba, aby prošly tepelnou úpravou. A to z toho důvodu, aby bylo možné odstranit z nich všechny škodlivé látky. Zde se doporučuje vařit je alespoň 15 minut, jinak může být riziko různých nevolností a podobných potíží.