Mluvíme-li o celeru, představí si většina z nás to nejdůležitější, a to jsou polévky. Právě do polévek se totiž dnes nejčastěji přidává. To ale nejsou jediné možnosti využití. Tato dvouletá bylina spadající mezi kořenovou zeleninu najde uplatnění i v dalších oblastech kuchyně. Pokud se podíváme konkrétněji na to, jak vypadá, tak se jedná o rostlinu s výraznými zelenými listy a kořenovou bulvou, která se po oloupání konzumuje.
Kromě polévek můžeme vařený celer využít třeba v rámci salátů, stejně jako není problémem ho využít na tvorbu pyré. Také se může sušit, kdy je následně příměsí do různých kořenících směsí. Velmi oblíbená je celerová pomazánka, celerová polévka, celerový salát a celerové hranolky.
Co celer obsahuje?
Není to jenom jeho zajímavá chuť, stejně jako jeho výrazné aroma. Pokud je něco, co nás také zaujme, je to rozhodně obsah prospěšných látek, které má k dispozici. Hlavní složkou jsou určitě bílkoviny, stejně jako silice nebo puriny. Nechybí však ani vitaminy. Mimo těch ze skupiny B je to hlavně vitamin C, kterého celer obsahuje skutečně velké množství. Dále to jsou i četné minerální látky, kam se řadí vápník, sodík, ale také draslík, hořčík, nebo dnes tolik vyhledávaný fosfor.
Prospěšný i pro naše tělo
Z výše uvedené nabídky jednotlivých vitamínů a minerálních látek jasně plyne, že je celer skutečně prospěšný pro naše tělo. Máme-li být konkrétní, je to především možnost toho, kdy dokáže podpořit naši obranyschopnost. Stejně tak ale dokáže také pročistit naše tělo, stejně jako je ideální volbou ve chvíli, kdy potřebujeme zlepšit funkci našich vnitřních orgánů. Pro své vlastnosti i chuť má také velmi dlouhou historii, která se váže třeba už i ke starověkému Řecku. U nás má však historii výrazně kratší. Začal se sice pěstovat až po třicetileté válce, ale největší rozmach zažil až ve druhé polovině devatenáctého století. Od té doby je základní složkou i tuzemské kuchyně.