O tom, co jíst před samotným cvičením má mnoho lidí víceméně jasno. Hlavní prioritou je nejíst těžká jídla a nebýt přecpaný. Naopak ne každý přesně ví, jak by se měl stravovat po cvičení. A to ať už se jedná o cvičení v posilovně, nebo cvičení doma, nebo i různou jinou sportovní aktivitu. Důležité je nechat tělo hlavně chvíli zregenerovat, a teprve poté něco sníst.
Doporučuje se až jedna hodina po intenzivnějším tréninku. Navíc by jídlo mělo být stejně jako před tréninkem lehčí, a tak je ideální vsadit na zeleninu či ovoce, kterou je dobré kombinovat s bílkovinou. Ideálním příkladem může být třeba zeleninový salát s kuřecím masem, nebo bílý jogurt s ovocem.
Se sacharidy opatrně
Zajímavé jsou rozhodně sacharidy jako takové.
Ty jsou v některých případech doporučovány, ale v jiných je dobré se jim raději vyhnout.
Je tak dobré si uvědomit, co vlastně chcete od samotného cvičení.
Pokud jste byli běhat a chcete zhubnout, nejsou sacharidy nezbytností. Naopak pokud se jednalo třeba o cvičení doma s cílem posílit svalstvo, jsou nezbytností, jelikož i ony mají kromě bílkovin vliv na stavbu a nárůst svalové hmoty.
Ideální je volit sacharidy v těstovinách (nejlepší jsou celozrnné těstoviny), v rýži, nebo třeba také v bramborách.
Nedostatek cukru neřešte přejídáním
Stejně tak může dojít k tomu, že máte po intenzivním tréninku chuť na něco sladkého. Není to nic výjimečného a je možné v tomto případě kousek takového jídla sníst. Ale skutečně v malém množství. Například jídelníček na cvičení uvádí, že není problémem drobná müsli tyčinka, nebo proteinová tyčinka. Mnohem lepší je však zvolit raději kousek ovoce, které je také sladké, a rozhodně nemusí při větší konzumaci způsobit z hlediska naší váhy tolik problémů, jako právě sladkosti. Nejvyužívanějším ovocem je banán. Co je však důležité stejně jako před tréninkem, že i když je vaše aktivita velmi intenzivní, neznamená to, že se po ní můžete přejídat.