Na první pohled je čekanka obecná (často můžeme slyšet i lékařská) skutečně unikátní a také hodně skromnou lékařskou rostlinou. A to především díky svému velmi zajímavému vzhledu, který na první pohled skutečně nadchne. Jedná se o rostlinu, která je zhruba metr vysoká bylina, která má pevný stonek. Má zajímavé jasně modré květy, které mají průměr 3 – 4 centimetry. V některých případech dochází také k tomu, že jsou květy různých barevností, od bílé, až po růžovou. Zajímavostí čekanky je také to, že dnes není problém ji najít také ve volné přírodě a tak ji samozřejmě sbírat a následně využívat kde jinde než právě v potravinářství, kde najde zajímavé možnosti využití.
Čekanka má několik různých druhů
Podíváme-li se konkrétně na to, jaké má čekanka konkrétní druhy, je třeba říci, že variant je v tomto směru více než dost. Především je známá jako náhražka kávy, která se obecně nazývá cikorka. Stejně tak je ale i ingrediencí, která je využívána třeba v pivovarnictví, nebo jako cesta k tomu, jak nahradit běžnou sacharózu. Je to také proto, že některé druhy čekanky dnes obsahují i velké množství cukru, díky čemuž jsou i silnějším sladidlem. Dnes se dá říci, že obsah inulinu je podobný, jako je tomu třeba u cukrové řepy.
Čekanka má léčivé účinky
Není to jenom její zajímavá chuť, nebo vlastnosti, které ji v daném směru charakterizují. Pokud je něco, na co rozhodně nesmíme zapomínat, je to také její léčivé účinky. Jsou to třeba různé antiparazitální účinky, které dobře působí jak u lidí, tak i zvířat. Stejně tak čekanka dokáže další velmi dobrou věc, které není nic jiného, než redukce infekcí. Říci ale musíme také to, že je i velmi dobrou rostlinou, na které závisí produkce medu. Je to totiž právě čekanka, která je dnes považována za takzvanou pylodárnou bylinu a která má velké množství sladkého a hlavně pro včely chutného nektaru. I proto se můžeme setkat také s velmi prospěšným a také velmi chutným čekankovým medem. Z čekanky můžeme využít také kořen z něhož a květů lze vyrobit výborný sirup. Pěstovat ji lze jednoduše i doma.